Skip to main content
Aktualności

PIELGRZYMKA SZLAKIEM NADBAŁTYCKIM LITWA ŁOTWA ESTONIA

9 – 16 wrzesień 2024

                                                CENA: 3000 zł/os.

  1. Dzień:

6.00 wyjazd w kierunku Litwy. Przejazd do Trok, które są jednym z najpiękniej położonych miast Litwy. Ma to związek z osobliwym ukształtowaniem terenu, malowniczością dolin, wąwozów, lasów oraz jezior, które tworzą wspaniały pejzaż. Możliwość degustacji kibinów – tradycyjnej tatarskiej potrawy. Spacer przez miasto, zwiedzimy kościół Nawiedzenia NMP ufundowany przez księcia Witolda z obrazem słynącym z cudów Matki Boskiej Trockiej. Był to drugi wizerunek Matki Bożej koronowany papieskim koronami na ziemiach ówczesnej Rzeczypospolitej. Obraz pochodzi  z II połowy XVI wieku. Dalej zobaczymy Kienesę świątynię Karaimów, oraz charakterystyczne domy mieszkalne. Przejście po drewnianym moście na  wyspę, gdzie zwiedzimy zamek Wielkich Książąt Litewskich na jeziorze Galve, wzniesiony z kamieni polnych i cegieł. Zwiedzanie zamku.  Przejazd do Wilna. Obiadokolacja. Nocleg.

  • Dzień:

Śniadanie. Całodzienne zwiedzanie Wilna z przewodnikiem.  W programie: Ostra Brama (kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej – cerkiew św. Ducha (trzej pierwsi święci prawosławni na Litwie) – klasztor Bazylianów (tu był więziony A. Mickiewicz z przyjaciółmi), wewnątrz obraz Św. Jozafata Kuncewicza, kościół św. Kazimierza, gdzie pracował św. Andrzej Bobolla,  – dzielnica żydowska – kościół św. Ducha – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (tu znajduje się oryginał obrazu „Jezu, ufam Tobie”) – Uniwersytet Wileński  (tu studiował J. Słowacki, A. Mickiewicz, Cz. Miłosz),– katedra św. Stanisława (nekropolia królów polskich) – zakątek gotycki i pomnik A. Mickiewicza. Obiadokolacja, nocleg.

3. Dzień:

Śniadanie. Ciąg dalszy zwiedzania Wilna. Kościół p.w. św. św. Piotra i Pawła (perła baroku wileńskiego). Cmentarz na Rossie (tu spoczywa m.in. serce Marszałka Józefa Piłsudskiego). Przejazd do dzielnicy Antokol, gdzie znajdował się Dom Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym mieszkała siostra Faustyna. Obecnie mieści się tam skromne muzeum z relikwiami świętej.  Wyjazd w kierunku Łotwy, przejazd do Dyneburga i zwiedzanie Kościół NMP, cerkiew prawosławna Św. Borysa i Gleba, miejsca związane z marszałkiem Piłsudskim. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

4.Dzień:

Śniadanie. Przejazd do Agłony (łotewska Częstochowa), bazylika NMP z cudownym obrazem. Przejazd do Tartu, miasta dobrych myśli. Spacer po mieście: plac ratuszowy, „krzywy dom“, uniwersytet, kościół Św. Jana, cerkiew Wniebowstąpienia (Uspienska) z 1783 rok, Anielski i Diabelski most. Przejazd do Tallina. Obiadokolacja, nocleg.

5.Dzień:

Po śniadaniu zwiedzanie Tallina. Objazd panoramiczny: park i pałac Kadriorg (czyli Dolina Katarzyny, letnia rezydencja cara Piotra I ), Lauluväljak (modernistyczny amfiteatr zwany Polem Śpiewu), Pirita, jest tu też plaża, przystań jachtowa (żeglarskie centrum olimpijskie z czasów Olimpiady Moskwa 1980) oraz ruiny klasztoru sióstr brygidek, w czasach świetności był przeznaczony dla pielgrzymów z całego świata, odprawiano tutaj msze świąteczne w 3 językach:   w niemieckim, estońskim i szwedzkim. Dalej spacer po Starym Mieście Tallinna, wpisane na listę UNESCO w 1997r., które składa się z dwóch części; Górne Miasto na wzgórzu Toompea: zamek Toompea  ze średniowiecznymi murami obronnymi, baszta Długi Herman, prawosławny sobór Aleksandra Newskiego, Katedra Najświętszej Marii Panny w Tallinnie (est. Tallinna Neitsi Maarja Piiskoplik Toomkirik) – główny estoński kościół luterański i jeden z trzech funkcjonujących kościołów średniowiecznych w Tallinnie. Dolne Miasto z Ratuszem, Apteką Magistracką (najdłużej w Europie stale, od średniowiecza, funkcjonującą apteką), ulicą Pikk (głównym deptakiem miasta),  Suurgildi hoome (Dom Wielkiej Gildii),  Mustpeade Maja (Dom Bractwa Czarnogłowych, znanym jedynie w krajach bałtyckich elitarnym stowarzyszeniem nieżonatych kupców), kościołem św. Olafa, zespołem średniowiecznych kamieniczek Trzy Siostry i potężną basztą Gruba Małgorzata.  Przejazd do Rygi. Obiadokolacja, nocleg.

6. Dzień:

Śniadanie. Wyjazd na Litwę. Przejazd do Szawli na słynną „Górę Krzyży”, miejsce kultu religijnego na Litwie. Bazylika i kaplica w Szydłowie, miejsce objawień Matki Bożej. Obiadokolacja i nocleg.

7.Dzień:                                                                                                                                                                                            

Śniadanie. Wyjazd na Litwę. Przejazd do Szawlii na słynną „Górę Krzyży”, miejsce kultu religijnego na Litwie, którego początki sięgają II połowy XIV w. W 1993 r. Ojciec Św. Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Litwę celebrował na Górze Krzyży Mszę Świętą. Rzeźbienie krzyży, unikatowe litewskie rzemiosło ludowe w 2001 r. zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Bazylika i kaplica w Szydłowie (Šiluva) W  Szydłowie przed czterystu laty objawiła się Najświętsza Maryja Panna i było to jedno z pierwszych jej objawień w Europie i bodaj jedyne, gdy Matka Boża zwróciła się do niekatolika. Niemal od pięciuset lat obchodzony jest odpust Narodzenia Najświętszej Maryi Panny we wrześniu. 7 września 1993 r. Szydłowo nawiedził papież Jan Paweł II, powierzając Litwę opiece Najświętszej Maryi Panny.  W Bazylice Narodzenia NMP zobaczymy cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem zwanym wizerunkiem Maryi Uzdrowienia Chorych, ukoronowany koronami papieskimi. Obiadokolacja i nocleg.

8.Dzień: 

Śniadanie. Zwiedzanie Kowna: ruiny zamku u zbiegu Wilii i Niemna, Ratusz zwany „Białym Łabędziem”, Plac Ratuszowy otoczony zabytkowymi kamienicami, Bazylika archikatedralna będąca największą świątynią katolicką na Litwie i jedyną w tym kraju gotycką bazyliką, gotycki Dom Perkuna z fasadą po mistrzowsku stworzoną z 16 rodzajów cegieł, Fara Witoldową. 

Wyjazd w drogę powrotną. Zakończenie pielgrzymki w późnych godzinach wieczornych.

Program ramowy kolejność zwiedzania może ulec zmianie. Istnieje możliwość jego modyfikacji.

Świadczenia zawarte w cenie:                                                                                                                                                                          

przejazd autokarem,

zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelu **/***  pokoje 2-3-os. z łazienkami,       wyżywienie: 7 śniadania, 7 obiadokolacji,      ubezpieczenie: NNW, KL oraz bagażu, opłaty: Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i  turystyczny Fundusz Pomocowy opieka pilota wycieczek system Tour Guide

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za przewodników miejscowych, opłat za wjazdy do miast (od. 80 EUR),
  • napoi do kolacji, dodatkowych posiłków, napiwków
  • dodatkowego ubezpieczenia kosztów rezygnacji (3,5% ceny)
  • ubezpieczenia od chorób przewlekłych 
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego (150 Eur)
  • wydatków osobistych
  • Wieczór Łotewski ( 3 daniowe menu składające się z lokalnych  potraw, 1 piwo, muzyka na żywo) cena ok 60 E/os
  • Riga Black Balsam Show, poznaj prawdziwą atmosferę XVIII wieku. Wspaniałe wnętrze, muzyka klasyczna, ciekawa opowieść o produkcji nalewki i degustacja samego Balsama. .  Cena od 25 E (w cenie  opowieść o Balsam, 20 ml Riga Black Balsam / oryginał ,Riga Black, Balsam / czarna porzeczki, Riga Black Balsam / cherry, Riga Black Balsam / czekolada i mięta, 20 ml łotewskiej brandy miodowej, Kawa, woda, trufle)